Aktivt företag
KAABilglas AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bilglasteknik i Sverige samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Propellervägen 4a
- Postnummer & ort
- 18362 TÄBY
- Registrerat namn
- KAABilglas ABReg 2022-07-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,7 mkr
▲ 84,5 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 2064,3 %Tillgångar
4,1 mkr
▲ 112,4 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 1359,2 %Soliditet
44,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,0 mkr
▲ 449,3 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 27,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 14 678 501 | 7 955 403 | 10 948 |
| Övriga externa kostnader | 3 538 826 | 2 909 677 | 437 795 |
| Personalkostnader | 3 190 830 | 1 599 854 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 059 713 | 97 441 | −477 409 |
| Resultat e. fin. poster | 2 056 356 | 78 066 | −478 765 |
| Resultat före skatt | 2 056 356 | 78 066 | −478 765 |
| Årets resultat | 1 689 553 | 78 066 | −478 765 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 443 227 | 462 401 | 401 522 |
| Omsättningstillgångar | 3 678 216 | 1 477 919 | 377 633 |
| Kassa & bank | 2 005 746 | 365 139 | 44 711 |
| Summa tillgångar | 4 121 443 | 1 940 320 | 779 155 |
| Eget kapital | 1 813 854 | 124 301 | 46 235 |
| Långfristiga skulder | 473 884 | 860 162 | 546 046 |
| Kortfristiga skulder | 1 833 705 | 955 857 | 186 874 |
| Soliditet (%) | 44,0 % | 6,4 % | 5,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 84,5 % jämfört med 2023, till 14,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 11,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,0 % vid årets slut, upp från 5,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+84,5 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
93,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB