Aktivt företag
Kadensia AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom nedan nämnda områden. Konsultverksamhet med inriktning på information, management och data,konsultverksamhet avseende Human Resource Management samt förvaltning och handel med värdepapper.
- Registrerat
- 1 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 63100 Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Snättringevägen 35b
- Postnummer & ort
- 14141 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Kadensia ABReg 2019-07-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▼ 6,5 %Årets resultat
570 tkr
▲ 34,6 %Tillgångar
5,1 mkr
▲ 7,4 %Eget kapital
2,8 mkr
▲ 2,6 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▲ 7,6 %Totala skulder
194 tkr
▲ 32,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 734 187 | 1 855 725 | 2 492 440 | 4 036 000 | 2 905 000 |
| Övriga externa kostnader | 23 937 | 32 043 | 328 663 | - | - |
| Personalkostnader | 848 435 | 1 218 085 | 1 619 782 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 861 815 | 605 597 | 543 995 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 957 494 | 724 676 | 640 279 | 2 533 000 | 1 734 000 |
| Resultat före skatt | 727 494 | 544 676 | 480 279 | - | - |
| Årets resultat | 570 161 | 423 459 | 375 619 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 930 226 | 860 000 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 129 578 | 3 852 245 | 4 730 699 | - | - |
| Kassa & bank | 3 905 700 | 3 628 933 | 4 299 187 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 059 804 | 4 712 245 | 4 730 699 | - | - |
| Eget kapital | 2 785 415 | 2 715 254 | 2 791 795 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 194 389 | 146 991 | 268 904 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 89,0 % | 87,0 % | 81,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 4,0 mkr (2022) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 570 tkr, en nettomarginal på 32,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, upp från 81,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
49,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−12,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB
- 11 meter ABAB