Aktivt företag
Kahn&Eklund Produktion AB
Översikt
Företaget ska bedriva verksamhet inom skådespeleri, artisteri, regi, film o teaterproduktion. Även produktion av dramatik, musik och litteratur samt pedagogisk verksamhet o föredragsverksamhet.
- Registrerat
- 14 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Erik dahlbergsgatan 36
- C/o
- c/o Kahn-Eklund
- Postnummer & ort
- 11532 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Kahn&Eklund Produktion ABReg 2013-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2019Omsättning
152 tkr
▼ 42,9 %Årets resultat
21 tkr
▼ 83,7 %Tillgångar
739 tkr
▼ 0,6 %Eget kapital
510 tkr
▲ 4,2 %Soliditet
83,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
683 tkr
▼ 2,9 %Totala skulder
98 tkr
▼ 20,3 %| Nyckeltal | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 151 745 | 265 976 | 395 973 | 83 299 |
| Övriga externa kostnader | 108 912 | 98 445 | - | - |
| Personalkostnader | 3 530 | 1 995 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 27 384 | 162 617 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 27 384 | 162 617 | 281 950 | 8 089 |
| Resultat före skatt | 27 384 | 162 617 | - | - |
| Årets resultat | 20 603 | 126 531 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 455 | 4 910 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 736 420 | 738 362 | - | - |
| Kassa & bank | 683 312 | 703 368 | - | - |
| Summa tillgångar | 738 875 | 743 272 | - | - |
| Eget kapital | 510 043 | 489 440 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 98 432 | 123 432 | - | - |
| Soliditet (%) | 83,0 % | 80,0 % | 797,0 % | 825,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2019- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 396 tkr (2017) till 152 tkr (2019).
- Årets resultat blev en vinst på 21 tkr, en nettomarginal på 13,6 %.
- Soliditeten var 83,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,5 gånger om.
Rörelsemarginal
18,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−42,9 %
2018 till 2019
Genomsnittlig tillväxt
−38,1 % per år
2017 till 2019
Avkastning på eget kapital
4,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
152 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB