Aktivt företag
Kalmarsund Innovation & Förvaltning AB
Översikt
Bolaget skall bedriva innovationsverksamhet inom räddningstjänst ävensom att äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva renoveringsarbeten inom fastighet och lägenheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juni 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55103 Hotellverksamhet utan restaurangrörelse
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gasverksgatan 10 A
- Postnummer & ort
- 39245 KALMAR
- Registrerat namn
- Kalmarsund Innovation & Förvaltning ABReg 2003-12-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
204 tkr
▲ 54,5 %Årets resultat
78 tkr
▼ 77,8 %Tillgångar
3,3 mkr
▼ 6,3 %Eget kapital
1,7 mkr
▼ 11,3 %Soliditet
52,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 12,2 %Totala skulder
847 tkr
▲ 0,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 203 689 | 131 867 | 287 000 | 172 000 | 104 998 |
| Övriga externa kostnader | 159 739 | 228 289 | - | - | 151 192 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 198 877 | 1 089 370 | - | - | 184 631 |
| Resultat e. fin. poster | 98 205 | 1 117 602 | 273 000 | 223 000 | 187 798 |
| Resultat före skatt | 98 205 | 443 602 | - | - | 147 798 |
| Årets resultat | 78 038 | 352 097 | - | - | 116 146 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 632 675 | 1 697 198 | - | - | 2 008 724 |
| Omsättningstillgångar | 1 695 148 | 1 854 926 | - | - | 575 710 |
| Kassa & bank | 1 605 325 | 1 828 942 | - | - | 469 698 |
| Summa tillgångar | 3 327 823 | 3 552 124 | - | - | 2 584 434 |
| Eget kapital | 1 735 556 | 1 957 518 | - | - | 1 321 116 |
| Långfristiga skulder | 796 552 | 805 500 | - | - | 832 344 |
| Kortfristiga skulder | 50 801 | 39 106 | - | - | 366 974 |
| Soliditet (%) | 52,2 % | 55,1 % | 57,8 % | 55,2 % | 53,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 54,5 % jämfört med 2023, till 204 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 78 tkr, en nettomarginal på 38,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 52,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, hotellverksamhet utan restaurangrörelse (SNI 55103). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
97,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
38,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+54,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+18,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Kalmarsund Innovation & Förvaltning AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 24/7 Städservice ABAB
- 2Medics ABAB