Aktivt företag
Kalmarsunds Bilvård AB
Översikt
Vi säljer allt från tvätt till rekonditionering och lackskyddsbehandlingar.
- Registrerat
- 20 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grindängsvägen 2
- Postnummer & ort
- 39239 KALMAR
- Registrerat namn
- Kalmarsunds Bilvård ABReg 2020-10-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,8 mkr
▲ 156,7 %Årets resultat
1,3 mkr
▲ 495,1 %Tillgångar
7,5 mkr
▲ 253,3 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 170,8 %Soliditet
28,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
738 tkr
▲ 26,7 %Totala skulder
5,4 mkr
▲ 299,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 752 682 | 4 188 663 | 2 936 000 | 2 634 023 | 2 634 000 |
| Övriga externa kostnader | 879 536 | 929 666 | - | 1 316 211 | - |
| Personalkostnader | 1 422 474 | 1 307 302 | - | 847 213 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 646 162 | 274 694 | - | 411 226 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 646 722 | 275 472 | 246 000 | 411 198 | 411 000 |
| Resultat före skatt | 1 646 722 | 275 472 | - | 411 198 | - |
| Årets resultat | 1 302 053 | 218 804 | - | 323 204 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 158 907 | 338 731 | - | 501 025 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 313 241 | 1 776 105 | - | 735 243 | - |
| Kassa & bank | 737 733 | 582 383 | - | 647 704 | - |
| Summa tillgångar | 7 472 148 | 2 114 836 | - | 1 236 268 | - |
| Eget kapital | 2 064 551 | 762 497 | - | 348 204 | - |
| Långfristiga skulder | 4 600 000 | 1 000 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 807 597 | 352 339 | - | 888 064 | - |
| Soliditet (%) | 28,0 % | 36,0 % | 30,0 % | 28,0 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,9 mkr (2022) till 10,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 12,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 28,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+156,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+91,4 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
63,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 24/7 Städservice ABAB
- 2Medics ABAB