Aktivt företag
Kamak Akustikprodukter Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva tillverkning och färsäljning av produkter för akustikreglering och arbetsmiljö samt utöva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 maj 1971
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46831 Partihandel med virke och andra byggmaterial
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ranhammarsvägen 4
- Postnummer & ort
- 16867 BROMMA
- Registrerat namn
- Kamak Akustikprodukter AktiebolagReg 1971-05-27
- Registrerat namn
- Stockholms UndertakcentrumReg 1984-03-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
42,7 mkr
▲ 36,5 %Årets resultat
3,6 mkr
▲ 105,1 %Tillgångar
11,6 mkr
▲ 34,0 %Eget kapital
9,2 mkr
▲ 39,9 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
789 tkr
▼ 5,8 %Totala skulder
2,4 mkr
▲ 15,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 42 706 891 | 31 283 108 | 33 482 935 | 19 951 440 | 26 484 689 |
| Övriga externa kostnader | 3 342 949 | 3 312 607 | 2 674 357 | - | - |
| Personalkostnader | 3 846 520 | 3 861 083 | 3 406 070 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 553 000 | 2 248 739 | 3 689 426 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 613 725 | 2 276 286 | 3 696 512 | 1 080 921 | 2 980 443 |
| Resultat före skatt | 4 613 725 | 2 276 286 | 3 696 512 | - | - |
| Årets resultat | 3 634 956 | 1 772 093 | 2 919 566 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 196 | 9 196 | 14 202 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 11 631 241 | 8 675 265 | 11 967 656 | - | - |
| Kassa & bank | 789 404 | 838 182 | 771 159 | - | - |
| Summa tillgångar | 11 640 437 | 8 684 461 | 11 981 858 | - | - |
| Eget kapital | 9 237 655 | 6 602 699 | 9 830 606 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 402 782 | 2 081 762 | 2 151 252 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 76,0 % | 82,0 % | 78,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 36,5 % jämfört med 2023, till 42,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3,6 mkr, en nettomarginal på 8,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+36,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+12,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
39,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,7 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB