Aktivt företag
Karin&Stina Redovisning AB
Översikt
Redovisning- och bokföringstjänster.
- Registrerat
- 29 juli 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 14761 UTTRAN
- Registrerat namn
- Karin&Stina Redovisning ABReg 2011-07-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 5,0 %Årets resultat
44 tkr
▼ 22,1 %Tillgångar
815 tkr
▲ 4,9 %Eget kapital
723 tkr
▲ 6,5 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
625 tkr
▲ 5,9 %Totala skulder
91 tkr
▼ 6,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 073 454 | 1 022 550 | 969 525 | 995 029 | 927 937 |
| Övriga externa kostnader | 61 901 | 53 117 | 57 232 | - | - |
| Personalkostnader | 958 629 | 907 414 | 877 260 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 52 924 | 62 019 | 35 033 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 56 177 | 71 947 | 42 441 | 86 056 | −24 339 |
| Resultat före skatt | 56 177 | 71 947 | 42 441 | - | - |
| Årets resultat | 44 166 | 56 711 | 33 645 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 814 939 | 777 193 | 697 808 | - | - |
| Kassa & bank | 625 378 | 590 399 | 468 086 | - | - |
| Summa tillgångar | 814 939 | 777 193 | 697 808 | - | - |
| Eget kapital | 723 446 | 679 280 | 622 569 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 91 493 | 97 913 | 75 239 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 87,0 % | 89,0 % | 87,0 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 970 tkr (2023) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 44 tkr, en nettomarginal på 4,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
537 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB