Aktivt företag
Karpati Violin AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska bedriva tillverkning och reparationer av stråk- instrument samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32200 Tillverkning av musikinstrument
- Bransch (SNI)
- SNI 47691 Detaljhandel med musikinstrument och noter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bollhusgränd 3 C
- Postnummer & ort
- 11131 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Karpati Violin ABReg 2019-01-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 16,0 %Årets resultat
183 tkr
▼ 28,2 %Tillgångar
2,0 mkr
▼ 2,6 %Eget kapital
1,2 mkr
▼ 1,5 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▼ 13,3 %Totala skulder
427 tkr
▼ 7,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 256 066 | 1 082 976 | 2 071 141 | 830 380 | 474 285 |
| Övriga externa kostnader | 192 587 | 317 875 | 173 857 | 135 057 | 130 324 |
| Personalkostnader | 566 306 | 481 897 | 471 104 | 408 495 | 405 498 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 236 340 | 317 349 | 1 260 190 | 174 162 | −102 328 |
| Resultat e. fin. poster | 233 395 | 321 459 | 1 261 096 | 173 855 | −102 335 |
| Resultat före skatt | 233 395 | 321 459 | 961 096 | 173 855 | 3 665 |
| Årets resultat | 182 544 | 254 231 | 763 067 | 137 861 | 1 430 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 18 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 948 191 | 2 017 710 | 2 426 858 | 919 399 | 701 042 |
| Kassa & bank | 1 500 844 | 1 730 297 | 2 133 391 | 713 860 | 557 490 |
| Summa tillgångar | 1 966 191 | 2 017 710 | 2 426 858 | 919 399 | 701 042 |
| Eget kapital | 1 180 556 | 1 198 013 | 1 343 781 | 580 714 | 442 853 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 426 635 | 460 697 | 724 077 | 279 685 | 199 189 |
| Soliditet (%) | - | - | 67,1 % | 68,3 % | 69,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 16,0 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 183 tkr, en nettomarginal på 14,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av musikinstrument (SNI 32200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+27,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB