Aktivt företag

Karrlander leather goods AB

AB Org.nr 5592511744
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Tillverkning av läderprodukter. Väskor, plånböcker, bälten, kjolar. E-handel av dessa varor. Författande av manualer E-handel av dessa varor.

Registrerat
6 april 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 15120 Tillverkning av reseffekter, handväskor, sadel- och seldon oavsett material
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Sagovägen9
Postnummer & ort
15270 SÖDERTÄLJE
Registrerat namn
Karrlander leather goods ABReg 2020-04-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
28 tkr
▲ 0,4 %
Årets resultat
-4 tkr
▲ 66,9 %
Tillgångar
32 tkr
▲ 174,8 %
Eget kapital
-40 tkr
▼ 10,2 %
Soliditet
-125,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
23 tkr
▲ 11157,3 %
Totala skulder
72 tkr
▲ 50,1 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 28 101 27 986 47 629 118 555 122 567
Övriga externa kostnader 24 089 33 639 49 410 91 922 72 169
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 3 285 −11 245 −24 072 −30 625 5 388
Resultat e. fin. poster 3 285 −11 245 −24 072 −30 625 5 388
Resultat före skatt 3 285 −11 245 −24 072 −29 279 4 042
Årets resultat −3 727 −11 245 −24 072 −29 279 3 178
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - 0 40 378
Omsättningstillgångar 32 009 11 650 21 034 24 902 27 539
Kassa & bank 23 331 −211 12 764 22 052 26 904
Summa tillgångar 32 009 11 650 21 034 24 902 67 917
Eget kapital −40 145 −36 418 −25 173 −1 102 28 178
Långfristiga skulder 60 520 39 623 36 218 22 815 0
Kortfristiga skulder 11 634 8 445 9 989 3 189 5 438
Soliditet (%) -125,4 % -334,1 % -119,7 % -4,4 % 43,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Årets resultat blev en förlust på 4 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−40 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av reseffekter, handväskor, sadel- och seldon oavsett material (SNI 15120). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−30,8 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
2,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Karrlander leather goods AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-09-08 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Södertälje

Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.

Alla företag i Södertälje →