Avregistrerat
KASAMA VVS AB
Översikt
Bolaget skall bedriva värme och sanitetsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 januari 2014
- Avregistrerat
- 27 oktober 2025
- Avregistreringsorsak
- Konkurs
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Danderydsvägen 146
- Postnummer & ort
- 18236 DANDERYD
- Registrerat namn
- KASAMA VVS ABReg 2014-04-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
22,3 mkr
▲ 39,8 %Årets resultat
-274 tkr
▲ 86,8 %Tillgångar
7,7 mkr
▲ 142,3 %Eget kapital
393 tkr
▼ 41,1 %Soliditet
5,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Totala skulder
7,3 mkr
▲ 191,4 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 22 345 402 | 15 985 451 | 34 748 232 | 22 819 000 | 18 827 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 632 512 | 2 031 444 | 3 010 420 | - | - |
| Personalkostnader | 7 678 641 | 6 193 046 | 8 592 334 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −193 502 | −2 024 051 | −501 825 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −274 024 | −2 080 097 | −594 693 | 163 000 | 28 000 |
| Resultat före skatt | −274 024 | −2 080 097 | −594 693 | - | - |
| Årets resultat | −274 024 | −2 080 097 | −594 693 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 43 336 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 611 101 | 3 158 465 | 8 484 055 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 7 654 437 | 3 158 465 | 8 484 055 | - | - |
| Eget kapital | 392 655 | 666 680 | 2 746 776 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 3 | 1 473 080 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 261 782 | 2 491 782 | 4 264 199 | - | - |
| Soliditet (%) | 5,0 % | 21,0 % | 32,0 % | 4,0 % | 3,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen ökade med 39,8 % jämfört med 2020, till 22,3 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 274 tkr, en nettomarginal på −1,2 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 5,0 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
−0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+39,8 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
+4,4 % per år
2017 till 2021
Avkastning på eget kapital
−69,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Danderyd
Andra registrerade bolag med säte i Danderyd.
- 10 S-Road Consulting ABAB
- 10Pixels ABAB
- 120 procent ABAB
- 2a Optionshovet KommanditbolagKB
- 2elev8 IT ABAB
- 3icom Solutions Sweden ABAB
- 3R Tequila HandelsbolagHB
- 4Miga ABAB