Kastimar Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva golfbaneanläggninga, café och restaurangverksamhet, handel med varor och tjänster inom idrottsområdet, undervisning och publicistisk verksamhet, handel med värdepapper och finansiella instrument, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om finansbolag, bankrörelse eller kreditaktiebolag, äga och förvalta fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 april 1970
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93112 Drift av golfbanor
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klubbvägen 20
- C/o
- World of Golf AB
- Postnummer & ort
- 42147 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- Kastimar AktiebolagReg 1987-12-17
- Registrerat namn
- Sisjö GolfReg 1995-12-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 790 362 | 5 633 036 | 5 584 011 | 4 910 897 | 5 055 752 |
| Övriga externa kostnader | 4 191 704 | 4 171 675 | 4 165 033 | - | - |
| Personalkostnader | 793 022 | 968 695 | 998 689 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 301 651 | 265 326 | 233 772 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 312 707 | 305 190 | 268 038 | 280 996 | 142 156 |
| Resultat före skatt | 237 707 | 225 190 | 198 038 | - | - |
| Årets resultat | 186 687 | 174 891 | 153 384 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 391 501 | 0 | 237 353 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 119 010 | 2 157 134 | 1 983 470 | - | - |
| Kassa & bank | 119 587 | 1 358 403 | 951 467 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 510 511 | 2 157 134 | 2 220 823 | - | - |
| Eget kapital | 1 332 544 | 1 145 857 | 970 966 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 672 253 | 580 563 | 899 143 | - | - |
| Soliditet (%) | 69,1 % | 69,0 % | 56,3 % | 54,0 % | 36,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 4,9 mkr (2022) till 5,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 187 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,1 % vid årets slut, upp från 54,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av golfbanor (SNI 93112). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB