Katarina Sandling AB
Översikt
Aktiebolaget ska erbjuda utbildning och skräddarsydda konsultativa tjänster för personal-, verksamhets- och organisationsutveckling. Tjänsterna omfattar föreläsningar och kurser, framtagning av pedagogiskt material och facilitering av möten, workshopar och konferenser. Det omfattar coachning av individer och grupper som befinner sig i projekt eller processer med intern eller extern samverkan. Bolagets konsultverksamhet erbjuder också utredning och strategisk rådgivning avseende samverkansprocesser
- Registrerat
- 15 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 97251 LULEÅ
- Registrerat namn
- Katarina Sandling ABReg 2020-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 228 840 | 121 856 | 209 909 | 101 439 | 21 799 |
| Övriga externa kostnader | 37 009 | 35 954 | - | - | 51 086 |
| Personalkostnader | 126 462 | 125 408 | - | - | 28 000 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 65 369 | −39 506 | - | - | −57 992 |
| Resultat e. fin. poster | 64 953 | −39 451 | 83 819 | 63 649 | −58 011 |
| Resultat före skatt | 64 953 | −39 451 | - | - | −58 011 |
| Årets resultat | 59 626 | −39 451 | - | - | −58 011 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 143 409 | 87 071 | - | - | 77 237 |
| Kassa & bank | 121 471 | 61 972 | - | - | 58 003 |
| Summa tillgångar | 143 409 | 87 071 | - | - | 77 237 |
| Eget kapital | 115 981 | 56 355 | - | - | 25 000 |
| Långfristiga skulder | 4 800 | 11 619 | - | - | 52 237 |
| Kortfristiga skulder | 22 628 | 19 097 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 80,9 % | 64,7 % | 77,3 % | 97,6 % | 32,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 87,8 % jämfört med 2024, till 229 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 60 tkr, en nettomarginal på 26,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 80,9 % vid årets slut, ned från 97,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB