Aktivt företag
Katharina Åkerström Fysioterapi AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva fysioterapi (sjukgymnastik), friskvård, utbildning inom fysioterapi och friskvård, ridutveckling, hästavel, uthyrning av stallplatser, hästutbildning, häst- försäljning, hundavel, handel med värdepapper och fastigheter.
- Registrerat
- 15 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lindholmsvägen 212
- Postnummer & ort
- 18694 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Katharina Åkerström Fysioterapi ABReg 2013-11-15
- Registrerat namn
- Åkerström hästutvecklingReg 2017-10-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 2,8 %Årets resultat
380 tkr
▲ 32,1 %Tillgångar
1,9 mkr
▼ 2,9 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 36,2 %Soliditet
74,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
636 tkr
▼ 21,9 %Totala skulder
498 tkr
▼ 5,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 790 638 | 1 841 704 | 1 804 887 | 1 784 410 | 1 865 800 |
| Övriga externa kostnader | 620 363 | 540 022 | 530 535 | 605 288 | 627 882 |
| Personalkostnader | 855 038 | 842 974 | 829 589 | 808 997 | 787 697 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 48 199 | 200 792 | 73 741 | 99 468 | 243 524 |
| Resultat e. fin. poster | 69 658 | 215 010 | 79 410 | 103 414 | 247 635 |
| Resultat före skatt | 479 658 | 366 010 | 54 410 | 250 745 | 235 635 |
| Årets resultat | 379 858 | 287 504 | 38 386 | 196 905 | 182 884 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 16 980 | 56 360 | 112 405 |
| Omsättningstillgångar | 1 928 048 | 1 986 391 | 1 789 569 | 1 630 846 | 1 566 922 |
| Kassa & bank | 636 213 | 814 209 | 647 464 | 648 689 | 695 549 |
| Summa tillgångar | 1 928 048 | 1 986 391 | 1 806 549 | 1 687 206 | 1 679 327 |
| Eget kapital | 1 430 498 | 1 050 639 | 763 136 | 724 749 | 527 844 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 497 550 | 525 752 | 482 413 | 426 457 | 468 152 |
| Soliditet (%) | 74,2 % | 69,3 % | 66,9 % | 68,0 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 2,8 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 380 tkr, en nettomarginal på 21,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 74,2 % vid årets slut, upp från 68,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-08-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-09-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB