Kaunis Victory AB
Översikt
Föremålet för företagets verksamhet är att sälja konsulttjänster för statiskisk modellering och utveckling av prediktiva marknader. Företaget kommer också att sälja konsulttjänster för strategisk beslutsfattning. Företaget kommer även att bedriva handel med värdepapper. Företaget kommer att vara aktivt på den internationella marknaden med Hong Kong, England, Australien och Barbados som de huvudsakliga affärområdena.
- Registrerat
- 27 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svanviksvägen 7
- C/o
- c/o Robert Isaksson
- Postnummer & ort
- 75591 UPPSALA
- Registrerat namn
- Kaunis Victory ABReg 2013-11-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 26 479 288 | 2 588 406 | 1 071 018 | −1 | 911 592 |
| Övriga externa kostnader | 202 326 | 198 446 | 120 301 | 78 818 | 94 282 |
| Personalkostnader | 1 079 090 | 1 218 688 | 432 406 | 189 240 | 331 670 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 24 856 041 | 1 183 358 | 456 764 | −243 039 | 382 870 |
| Resultat e. fin. poster | 24 862 034 | 1 181 497 | 466 806 | −239 067 | 374 521 |
| Resultat före skatt | 18 643 831 | 885 633 | 350 103 | 197 549 | 362 427 |
| Årets resultat | 14 800 982 | 702 790 | 277 983 | 157 299 | 283 686 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 27 922 937 | 3 955 885 | 2 988 447 | 2 756 248 | 3 055 256 |
| Kassa & bank | 27 640 936 | 1 316 729 | 2 926 561 | 2 670 004 | 1 005 769 |
| Summa tillgångar | 27 922 937 | 3 955 885 | 2 988 447 | 2 756 248 | 3 055 256 |
| Eget kapital | 16 837 051 | 2 536 069 | 1 833 279 | 1 555 297 | 1 397 998 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 455 116 | 1 007 249 | 1 038 465 | 1 200 951 | 1 220 642 |
| Soliditet (%) | 79,2 % | 72,4 % | 64,4 % | 56,4 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2022) till 26,5 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 14,8 mkr, en nettomarginal på 55,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 79,2 % vid årets slut, upp från 56,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB