Aktivt företag
KAWI Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom försäkringsrådgivning och skadereglering.
- Registrerat
- 5 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66210 Risk- och skadebedömning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fagerstrand 111
- Postnummer & ort
- 16571 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- KAWI Consulting ABReg 2016-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
779 tkr
▼ 28,5 %Årets resultat
275 tkr
▼ 32,4 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 5,1 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 6,1 %Soliditet
85,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 21,4 %Totala skulder
154 tkr
▼ 7,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 779 280 | 1 090 173 | 846 962 | 761 686 | 754 428 |
| Övriga externa kostnader | 105 777 | 105 610 | 97 645 | 90 029 | 111 192 |
| Personalkostnader | 281 918 | 280 069 | 199 463 | 18 836 | 17 454 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 391 585 | 704 494 | 549 854 | 652 047 | 625 782 |
| Resultat e. fin. poster | 405 902 | 703 893 | 549 376 | 651 972 | 625 465 |
| Resultat före skatt | 355 902 | 523 893 | 409 376 | 491 972 | 465 465 |
| Årets resultat | 274 609 | 406 241 | 320 609 | 386 084 | 361 466 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 298 735 | 2 187 251 | 1 870 244 | 1 626 858 | 1 091 443 |
| Kassa & bank | 1 450 336 | 1 194 306 | 1 305 206 | 851 245 | 695 855 |
| Summa tillgångar | 2 298 735 | 2 187 251 | 1 870 244 | 1 626 858 | 1 091 443 |
| Eget kapital | 1 294 811 | 1 220 202 | 1 013 960 | 893 352 | 682 268 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 153 924 | 167 049 | 236 284 | 253 506 | 89 175 |
| Soliditet (%) | 85,7 % | 84,8 % | 80,5 % | 78,3 % | 85,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 28,5 % jämfört med 2023, till 779 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 275 tkr, en nettomarginal på 35,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 85,7 % vid årets slut, upp från 78,3 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, risk- och skadebedömning (SNI 66210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
50,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
35,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
21,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
779 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 3A Betong ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A M Frisör ABAB
- A Ma Storköksmontage ABAB