Aktivt företag
KB18 Bäcksände AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Företaget är ett holdingbolag för ägande, styrning, ledning och utveckling av förvärvade bolag för moderbolagets räkning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 augusti 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Älvtomtagatan 12
- C/o
- c/o KB18 Företagsförädling AB
- Postnummer & ort
- 70342 ÖREBRO
- Registrerat namn
- KB18 Bäcksände ABReg 2018-08-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,8 mkr
▼ 26,0 %Årets resultat
19 tkr
▲ 110,2 %Tillgångar
54,5 mkr
▲ 1,3 %Eget kapital
3,2 mkr
▲ 0,6 %Soliditet
5,9 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
51,3 mkr
▲ 1,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 817 024 | 11 908 340 | 6 722 997 | 4 493 199 | 6 336 001 |
| Övriga externa kostnader | 8 832 323 | 11 925 234 | 6 734 194 | 4 600 282 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −15 299 | −16 894 | −11 197 | −107 083 | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 969 128 | −2 408 798 | −2 208 506 | −1 268 490 | −944 336 |
| Resultat före skatt | 60 872 | −58 798 | −958 506 | 1 510 | - |
| Årets resultat | 18 599 | −181 666 | −872 449 | 1 196 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 54 525 380 | 53 825 380 | 53 667 169 | 54 078 088 | - |
| Omsättningstillgångar | 13 074 | 12 910 | 12 532 | 66 158 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 54 538 454 | 53 838 290 | 53 679 701 | 54 144 246 | 30 862 085 |
| Eget kapital | 3 192 368 | 3 173 769 | 3 355 435 | 4 227 884 | - |
| Långfristiga skulder | 44 086 754 | 45 390 514 | 35 062 070 | 34 566 493 | - |
| Kortfristiga skulder | 7 259 332 | 5 274 007 | 15 262 196 | 15 349 869 | - |
| Soliditet (%) | 5,9 % | 5,9 % | 6,3 % | 7,8 % | 13,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 26,0 % jämfört med 2024, till 8,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 19 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 5,9 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,00).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB