Aktivt företag
KBM Byggnadsmåleri i Alingsås AB
Översikt
Bolaget skall bedriva måleri- och musikunderhållningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 juni 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Flatholmsvägen 8
- Postnummer & ort
- 44135 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- KBM Byggnadsmåleri i Alingsås ABReg 2015-08-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 45,6 %Årets resultat
-53 tkr
▼ 127,2 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 4,0 %Eget kapital
937 tkr
▼ 5,4 %Soliditet
85,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
799 tkr
▼ 16,7 %Totala skulder
160 tkr
▲ 4,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 213 923 | 833 987 | 1 755 224 | 1 769 247 | 1 919 433 |
| Övriga externa kostnader | 118 242 | 121 890 | 100 241 | - | - |
| Personalkostnader | 713 098 | 650 295 | 622 198 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −62 883 | −188 723 | 398 560 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −53 090 | −179 575 | 399 417 | 388 343 | 424 911 |
| Resultat före skatt | −53 090 | 251 425 | 399 417 | - | - |
| Årets resultat | −53 090 | 194 843 | 315 405 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 097 038 | 1 143 182 | 1 473 819 | - | - |
| Kassa & bank | 799 268 | 959 347 | 1 186 687 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 097 038 | 1 143 182 | 1 473 819 | - | - |
| Eget kapital | 937 429 | 990 519 | 795 676 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 159 609 | 152 663 | 247 143 | - | - |
| Soliditet (%) | 85,5 % | 86,6 % | 77,2 % | 70,2 % | 66,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 45,6 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 53 tkr, en nettomarginal på −4,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 85,5 % vid årets slut, upp från 70,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−5,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+45,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−5,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-01-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-01-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB