Aktivt företag
KCH Finsnickeri AB
Översikt
Företaget ska bedriva finsnickeri, tillverka möbler och trädsnideri samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16281 Övrig trävarutillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slånbärsstigen 16
- Postnummer & ort
- 18463 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- KCH Finsnickeri ABReg 2021-07-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3 tkr
▼ 86,4 %Årets resultat
-209 tkr
▲ 29,4 %Tillgångar
120 tkr
▼ 52,7 %Eget kapital
116 tkr
▲ 348,8 %Soliditet
97,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
5 tkr
▲ 58,2 %Totala skulder
3 tkr
▼ 98,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 001 | 21 998 | 17 088 | 85 426 |
| Övriga externa kostnader | 36 762 | 31 314 | −33 146 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −209 005 | −295 988 | −232 351 | - |
| Resultat e. fin. poster | −209 003 | −296 087 | −232 348 | −331 519 |
| Resultat före skatt | −209 003 | −296 087 | −232 348 | - |
| Årets resultat | −209 003 | −296 087 | −232 348 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 110 342 | 248 989 | 465 489 | - |
| Omsättningstillgångar | 9 314 | 3 991 | 848 | - |
| Kassa & bank | 5 129 | 3 242 | 846 | - |
| Summa tillgångar | 119 656 | 252 980 | 466 337 | - |
| Eget kapital | 116 298 | 25 913 | 25 000 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 358 | 227 067 | 441 337 | - |
| Soliditet (%) | 97,2 % | 10,2 % | 5,4 % | 7,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 209 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 97,2 % vid årets slut, upp från 7,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 2 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig trävarutillverkning (SNI 16281). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
−179,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB