Aktivt företag
KDM Entreprenad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom byggbranschen, rivning och sanering och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 september 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 81221 Rengöring av byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 39000 Sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning
- Bransch (SNI)
- SNI 43350 Annan slutbehandling av byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stenyxegatan 21 e
- Postnummer & ort
- 21376 MALMÖ
- Registrerat namn
- KDM Entreprenad ABReg 2017-04-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,9 mkr
▼ 4,8 %Årets resultat
-2,2 mkr
▼ 12855,4 %Tillgångar
1,5 mkr
▼ 64,4 %Eget kapital
-1,1 mkr
▼ 199,1 %Soliditet
-72,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
203 tkr
▼ 50,9 %Totala skulder
2,6 mkr
▼ 17,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 14 872 577 | 15 630 389 | 13 065 815 | 14 445 218 |
| Övriga externa kostnader | 3 319 841 | 4 293 476 | 2 377 186 | 1 736 590 |
| Personalkostnader | 5 249 097 | 5 056 133 | 4 166 325 | 3 989 093 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 062 800 | −869 923 | 1 770 948 | 740 712 |
| Resultat e. fin. poster | −2 151 613 | −897 460 | 1 733 147 | 740 712 |
| Resultat före skatt | −2 151 613 | 72 729 | 1 299 861 | 555 534 |
| Årets resultat | −2 207 328 | 17 305 | 1 032 090 | 441 094 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 519 470 | 562 799 | 866 783 | 376 529 |
| Omsättningstillgångar | 997 945 | 3 697 773 | 4 079 140 | 2 863 127 |
| Kassa & bank | 202 602 | 412 440 | 145 898 | 241 784 |
| Summa tillgångar | 1 517 415 | 4 260 572 | 4 945 923 | 3 239 656 |
| Eget kapital | −1 098 866 | 1 108 462 | 1 903 657 | 869 469 |
| Långfristiga skulder | 431 799 | 147 967 | 945 300 | 290 794 |
| Kortfristiga skulder | 2 184 482 | 3 004 143 | 1 126 777 | 1 542 490 |
| Soliditet (%) | -72,4 % | 26,0 % | 54,1 % | 40,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 4,8 % jämfört med 2023, till 14,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2,2 mkr, en nettomarginal på −14,8 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−1,1 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,46).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, rivning av hus och byggnader (SNI 43110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−13,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−14,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,7 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB