Aktivt företag
Keeebab Invest AB
Översikt
Bedriva restaurangverksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Centrumvägen 32
- C/o
- New mill grill
- Postnummer & ort
- 15530 NYKVARN
- Registrerat namn
- Keeebab Invest ABReg 2013-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
10,6 mkr
▲ 26,6 %Årets resultat
676 tkr
▲ 93,4 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 46,8 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 49,3 %Soliditet
73,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
538 tkr
▼ 35,5 %Totala skulder
597 tkr
▲ 25,9 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 629 415 | 8 394 479 | 4 265 150 | 1 793 380 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 937 793 | 614 542 | 262 695 | 167 298 | 900 |
| Personalkostnader | 3 713 893 | 3 196 320 | 1 752 956 | 604 636 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 142 444 | 586 991 | 931 095 | 302 111 | −900 |
| Resultat e. fin. poster | 1 141 429 | 585 851 | 929 454 | 301 595 | −900 |
| Resultat före skatt | 854 429 | 440 851 | 696 751 | 225 457 | −900 |
| Årets resultat | 676 287 | 349 598 | 552 863 | 176 578 | −900 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 154 680 | 24 480 | 34 360 | 20 640 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 665 268 | 1 896 456 | 1 336 816 | 463 723 | 50 000 |
| Kassa & bank | 537 504 | 833 389 | 166 670 | 347 091 | 100 |
| Summa tillgångar | 2 819 948 | 1 920 936 | 1 371 176 | 484 363 | 50 000 |
| Eget kapital | 1 481 886 | 992 599 | 762 091 | 209 228 | 32 650 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 597 221 | 474 496 | 300 244 | 198 997 | 17 350 |
| Soliditet (%) | 73,4 % | 70,0 % | 74,0 % | 56,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,8 mkr (2020) till 10,6 mkr (2023).
- Årets resultat blev en vinst på 676 tkr, en nettomarginal på 6,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,4 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
Rörelsemarginal
10,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,6 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+81,0 % per år
2020 till 2023
Avkastning på eget kapital
45,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nykvarn
Andra registrerade bolag med säte i Nykvarn.
- 4D1 ABAB
- 4Science Skandinavien ABAB
- 4TL ABAB
- 550 Mat & Vin ABAB
- A&F renovering ABAB
- AB Modins VärmeAB
- AB Telge ElteknikAB
- ABELOC AktiebolagAB