Registrerat, ej verksamt
Kemibolaget i Bromma Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall utföra testning av kemikalier samt driva försäljning av Kemisktekniska produkter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 november 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46440 Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 20410 Tillverkning av tvål, såpa, tvättmedel och polermedel
- Bransch (SNI)
- SNI 20599 Tillverkning av övriga kemiska produkter
- Bransch (SNI)
- SNI 46850 Partihandel med kemiska produkter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Västmannagatan 54
- Postnummer & ort
- 11325 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Kemibolaget i Bromma AktiebolagReg 1996-03-12
- Registrerat namn
- Wallenborg KemikalieReg 1989-10-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
10 tkr
▲ 200020,0 %Årets resultat
394 tkr
▲ 215,4 %Tillgångar
658 tkr
▼ 22,3 %Eget kapital
559 tkr
▼ 4,8 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
109 kr
▼ 99,8 %Totala skulder
99 tkr
▼ 61,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 996 | −5 | 4 000 | 108 000 | 976 000 |
| Övriga externa kostnader | 50 013 | 114 585 | - | - | - |
| Personalkostnader | 26 415 | 18 537 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −66 432 | −133 127 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −316 485 | −762 681 | −1 248 000 | 1 467 000 | −3 935 000 |
| Resultat före skatt | 468 515 | −341 181 | - | - | - |
| Årets resultat | 393 789 | −341 181 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 | 350 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 558 391 | 497 283 | - | - | - |
| Kassa & bank | 109 | 48 521 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 658 391 | 847 283 | - | - | - |
| Eget kapital | 559 356 | 587 567 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 379 | 0 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 97 656 | 259 716 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 69,3 % | 98,9 % | 99,6 % | 97,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 394 tkr.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut, ned från 99,6 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 5 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel (SNI 46440). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−68,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
70,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB