Aktivt företag
Kenneth Larsen Design & Comics AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom illustration, grafisk design och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90120 Bildkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12139 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Kenneth Larsen Design & Comics ABReg 2019-02-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
836 tkr
▲ 58,2 %Årets resultat
249 tkr
▲ 3933,7 %Tillgångar
478 tkr
▲ 71,3 %Eget kapital
352 tkr
▲ 79,3 %Soliditet
73,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
336 tkr
▲ 68,9 %Totala skulder
126 tkr
▲ 52,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 835 955 | 528 526 | 626 742 | 630 534 | 719 969 |
| Övriga externa kostnader | 140 486 | 104 991 | 61 890 | - | - |
| Personalkostnader | 317 453 | 413 449 | 415 028 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 316 654 | −7 630 | 128 682 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 314 069 | −6 503 | 128 438 | 92 300 | 217 521 |
| Resultat före skatt | 314 069 | −6 503 | 128 438 | - | - |
| Årets resultat | 249 307 | −6 503 | 101 090 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 7 222 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 477 510 | 278 691 | 427 778 | - | - |
| Kassa & bank | 335 762 | 198 838 | 294 312 | - | - |
| Summa tillgångar | 477 510 | 278 691 | 435 000 | - | - |
| Eget kapital | 351 683 | 196 126 | 352 629 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 125 827 | 82 565 | 82 371 | - | - |
| Soliditet (%) | 73,6 % | 70,4 % | 81,1 % | 87,7 % | 84,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 58,2 % jämfört med 2024, till 836 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 249 tkr, en nettomarginal på 29,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,6 % vid årets slut, ned från 87,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, bildkonst (SNI 90120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+58,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
70,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
836 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB