Aktivt företag
Kenneth von Walden Consulting AB
Översikt
El- och konsulttjänster inom infrastruktur. Hälsocenter med chigong, kostrådgivning samt matlagning- och försäljning.
- Registrerat
- 26 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skolvägen 32
- C/o
- c/o Kenneth von Walden
- Postnummer & ort
- 13555 TYRESÖ
- Registrerat namn
- Kenneth von Walden Consulting ABReg 2014-01-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,4 mkr
▼ 12,9 %Årets resultat
287 tkr
▼ 64,9 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 3,9 %Eget kapital
974 tkr
▼ 17,9 %Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
227 tkr
▼ 64,4 %Totala skulder
996 tkr
▲ 37,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 363 672 | 6 159 394 | 2 279 000 | 2 301 000 | 3 320 092 |
| Övriga externa kostnader | 511 455 | 284 421 | - | - | 232 443 |
| Personalkostnader | 1 993 725 | 2 295 218 | - | - | 1 649 603 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 323 386 | 1 328 368 | - | - | 376 749 |
| Resultat e. fin. poster | 394 579 | 1 337 131 | −84 000 | 55 000 | 394 742 |
| Resultat före skatt | 364 579 | 1 037 131 | - | - | 274 742 |
| Årets resultat | 287 293 | 818 475 | - | - | 215 814 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 776 791 | 312 081 | - | - | 51 098 |
| Omsättningstillgångar | 1 618 389 | 1 993 887 | - | - | 1 705 881 |
| Kassa & bank | 227 487 | 638 374 | - | - | 245 220 |
| Summa tillgångar | 2 395 180 | 2 305 968 | - | - | 1 756 979 |
| Eget kapital | 973 760 | 1 186 468 | - | - | 717 541 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 996 420 | 724 500 | - | - | 844 438 |
| Soliditet (%) | 55,0 % | 65,0 % | 41,0 % | 44,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 12,9 % jämfört med 2024, till 5,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 287 tkr, en nettomarginal på 5,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,0 % vid årets slut, upp från 44,0 % (2022).
Rörelsemarginal
6,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tyresö
Andra registrerade bolag med säte i Tyresö.
- .nstruct ABAB
- 1 Pipe Söderort ABAB
- 1342 Holdingbolag ABAB
- 135 Invest ABAB
- 2 by 2 Mark ABAB
- 2 Lööf AktiebolagAB
- 2 Sonic ABAB
- 24 Tvättomat ABAB