Aktivt företag
Kenneths Markis & Persienn AB
Översikt
Försäljning samt montage av markiser, persienner och övriga solskyddsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skogskullegatan 50
- Postnummer & ort
- 44146 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Kenneths Markis & Persienn ABReg 2013-12-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,9 mkr
▲ 2,0 %Årets resultat
147 tkr
▲ 150,6 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 5,3 %Eget kapital
225 tkr
▲ 26,5 %Soliditet
33,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
852 tkr
▲ 206,3 %Totala skulder
635 tkr
▼ 8,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 898 979 | 2 841 574 | 2 541 000 | 2 944 000 |
| Övriga externa kostnader | 439 575 | 407 856 | - | - |
| Personalkostnader | 645 121 | 660 770 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 246 902 | 107 055 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 246 449 | 108 321 | 19 000 | 248 000 |
| Resultat före skatt | 186 449 | 78 321 | - | - |
| Årets resultat | 147 209 | 58 743 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 000 027 | 949 534 | - | - |
| Kassa & bank | 852 276 | 278 257 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 000 027 | 949 534 | - | - |
| Eget kapital | 225 310 | 178 101 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 634 717 | 691 433 | - | - |
| Soliditet (%) | 33,6 % | 25,8 % | 34,1 % | 39,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,5 mkr (2023) till 2,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 147 tkr, en nettomarginal på 5,1 %.
- Soliditeten var 33,6 % vid årets slut, ned från 39,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB