Aktivt företag
Kensulting AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom ekonomisk rådgivning och bokföring.
- Registrerat
- 13 juni 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vikensvägen 4B
- Postnummer & ort
- 23641 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Kensulting ABReg 2014-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,9 mkr
▲ 32,5 %Årets resultat
461 tkr
▲ 60,1 %Tillgångar
4,4 mkr
▲ 27,6 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 21,8 %Soliditet
58,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 503,1 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 36,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 859 077 | 9 703 608 | 6 814 170 | 5 391 617 | 2 542 580 |
| Övriga externa kostnader | 2 577 104 | 1 656 634 | - | - | 440 500 |
| Personalkostnader | 9 471 055 | 7 475 351 | - | - | 1 410 209 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 554 487 | 384 645 | - | - | 630 669 |
| Resultat e. fin. poster | 578 922 | 370 621 | 465 515 | 836 089 | 630 669 |
| Resultat före skatt | 578 922 | 370 621 | - | - | 630 669 |
| Årets resultat | 460 950 | 288 001 | - | - | 494 647 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 109 213 | 1 200 628 | - | - | 299 914 |
| Omsättningstillgångar | 3 306 341 | 2 260 597 | - | - | 1 031 506 |
| Kassa & bank | 1 523 085 | 252 522 | - | - | 693 129 |
| Summa tillgångar | 4 415 554 | 3 461 225 | 2 779 327 | 2 270 888 | 1 331 420 |
| Eget kapital | 2 578 477 | 2 117 526 | - | - | 801 630 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 48 223 |
| Kortfristiga skulder | 1 837 077 | 1 343 699 | - | - | 481 567 |
| Soliditet (%) | 58,4 % | 61,2 % | 65,8 % | 64,4 % | 60,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 7 år i rad, från 130 tkr (2018) till 12,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 461 tkr, en nettomarginal på 3,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 58,4 % vid årets slut, ned från 64,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+50,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
857 tkr
15 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB