Aktivt företag
Kentsdottir Production AB
Översikt
Aktiebolaget ska producera rörlig media, bedriva tavelförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tellusborgsvägen 13
- C/o
- Alexandra Kentsdottir
- Postnummer & ort
- 12632 HÄGERSTEN
- Registrerat namn
- Kentsdottir Production ABReg 2013-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 11,9 %Årets resultat
4 tkr
▼ 91,1 %Tillgångar
498 tkr
▲ 16,6 %Eget kapital
358 tkr
▲ 1,1 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
180 tkr
▼ 57,9 %Totala skulder
139 tkr
▲ 91,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 120 963 | 1 001 988 | 956 210 | 2 114 699 | 1 150 307 |
| Övriga externa kostnader | 175 903 | 232 129 | 211 163 | - | - |
| Personalkostnader | 699 647 | 380 456 | 321 335 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 917 | 58 546 | 17 662 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 194 | 59 355 | 18 880 | 536 422 | −343 454 |
| Resultat före skatt | 6 194 | 59 355 | 18 880 | - | - |
| Årets resultat | 3 863 | 43 514 | 14 000 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 23 604 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 497 500 | 426 833 | 443 610 | - | - |
| Kassa & bank | 179 802 | 426 833 | 267 075 | - | - |
| Summa tillgångar | 497 500 | 426 833 | 467 214 | 607 285 | 141 992 |
| Eget kapital | 358 029 | 354 167 | 390 652 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 139 471 | 72 667 | 76 562 | - | - |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 83,0 % | 84,0 % | 88,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 956 tkr (2023) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut, ned från 88,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hägersten
Andra registrerade bolag med säte i Hägersten.
- :Part Global ABAB
- +Moveco ABAB
- 08 Bilkonsult ABAB
- 08 fönsterputs Hägersten HandelsbolagHB
- 08 Stadsbetong ABAB
- 0xbadc0de ABAB
- 0xjsi ABAB
- 1.0 Erik Bergström AktiebolagAB