Aktivt företag
Key Productions Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning, både fysisk och online, och design av kläder, skor och andra varor inom modebranschen, försäljning av profilkläder, tillhandahållande av hantverkstjänster samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 2 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Bransch (SNI)
- SNI 14240 Tillverkning av läder- och skinnkläder samt pälsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mäster Samuelsgatan 10
- Postnummer & ort
- 11144 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Key Productions Sweden ABReg 2020-10-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,3 mkr
▲ 125,3 %Årets resultat
365 tkr
▲ 175,4 %Tillgångar
6,5 mkr
▲ 39,0 %Eget kapital
3,4 mkr
▲ 12,0 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 67,7 %Totala skulder
3,0 mkr
▲ 91,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 345 308 | 3 704 653 | 3 085 473 | 1 212 312 |
| Övriga externa kostnader | 3 843 036 | 2 454 718 | 1 638 438 | 557 517 |
| Personalkostnader | 670 788 | 284 707 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 510 536 | −539 748 | 103 595 | 23 661 |
| Resultat e. fin. poster | 456 340 | −540 550 | 103 457 | 24 156 |
| Resultat före skatt | 456 340 | −483 550 | 46 457 | 24 156 |
| Årets resultat | 364 586 | −483 550 | 2 969 | 5 553 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 580 748 | 723 517 | 687 441 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 869 414 | 3 915 662 | 2 479 635 | 1 166 375 |
| Kassa & bank | 1 029 858 | 614 152 | 706 930 | 354 796 |
| Summa tillgångar | 6 450 162 | 4 639 179 | 3 167 076 | 1 166 375 |
| Eget kapital | 3 414 658 | 3 050 072 | 33 522 | 30 553 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 035 504 | 1 589 107 | 3 076 554 | 1 135 822 |
| Soliditet (%) | - | 65,8 % | 2,5 % | 3,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,1 mkr (2022) till 8,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 365 tkr, en nettomarginal på 4,4 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+125,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+64,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
10,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB