Aktivt företag
KForsman Invest AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 64310 Penningmarknadsfonder och andra fonder än penningmarknadsfonder
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Berggatan 3
- Postnummer & ort
- 96232 JOKKMOKK
- Registrerat namn
- KForsman Invest ABReg 2022-09-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
335 tkr
▲ 34,7 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 245,6 %Tillgångar
6,3 mkr
▲ 17,9 %Eget kapital
6,1 mkr
▲ 16,9 %Soliditet
98,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
51 tkr
▲ 59,2 %Totala skulder
108 tkr
▲ 142,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 335 400 | 248 941 | 735 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 299 899 | 179 915 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 30 517 | 69 026 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 092 876 | −724 527 | −1 438 000 | 7 858 000 |
| Resultat före skatt | 1 081 876 | −724 527 | - | - |
| Årets resultat | 1 076 312 | −739 124 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 5 230 442 | 4 261 036 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 022 293 | 1 040 955 | - | - |
| Kassa & bank | 50 743 | 31 874 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 252 735 | 5 301 991 | - | - |
| Eget kapital | 6 063 855 | 5 187 542 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 107 880 | 44 449 | - | - |
| Soliditet (%) | 98,0 % | 98,9 % | 98,7 % | 99,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 34,7 % jämfört med 2024, till 335 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 320,9 %.
- Soliditeten var 98,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
320,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−32,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Jokkmokk
Andra registrerade bolag med säte i Jokkmokk.
- AB Jonas Persson Gräv & SchaktAB
- AB Rosengrens SchaktAB
- AC Holding Norr ABAB
- AC Kraftpartner ABAB
- Aira Dance Company ABAB
- Aira Fastigheter ABAB
- Aktiebolaget JokkmokkshusAB
- Ållojaur Property & Power ABAB