Aktivt företag
Khuslen Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang, bar, pub, foodtruck, takeaway samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Viktor Rydbergsgatan 33
- Postnummer & ort
- 75442 UPPSALA
- Registrerat namn
- Khuslen Holding ABReg 2022-04-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,8 mkr
▲ 36,8 %Årets resultat
2,2 mkr
▲ 21,0 %Tillgångar
7,2 mkr
▲ 83,1 %Eget kapital
3,9 mkr
▲ 106,6 %Soliditet
65,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
4,8 mkr
▲ 210,5 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 58,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 14 763 104 | 10 789 547 | 6 013 681 | 1 233 982 |
| Övriga externa kostnader | 2 134 271 | 1 606 507 | 1 121 257 | 473 695 |
| Personalkostnader | 4 795 887 | 2 878 132 | 1 290 108 | 228 061 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 357 154 | 2 850 503 | 1 024 498 | −105 955 |
| Resultat e. fin. poster | 3 267 330 | 2 779 642 | 809 132 | −105 931 |
| Resultat före skatt | 2 867 330 | 2 329 642 | 659 132 | −105 931 |
| Årets resultat | 2 228 728 | 1 841 923 | 541 715 | −105 931 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 741 829 | 1 962 109 | 2 272 681 | 2 556 273 |
| Omsättningstillgångar | 5 450 687 | 1 965 283 | 304 572 | 152 842 |
| Kassa & bank | 4 840 000 | 1 558 966 | 118 203 | 19 104 |
| Summa tillgångar | 7 192 516 | 3 927 392 | 2 577 253 | 2 709 115 |
| Eget kapital | 3 931 435 | 1 902 707 | 460 784 | 219 069 |
| Långfristiga skulder | 284 960 | 421 822 | 1 627 794 | 2 350 700 |
| Kortfristiga skulder | 1 976 121 | 1 002 863 | 338 675 | 139 346 |
| Soliditet (%) | 65,7 % | 60,6 % | 22,5 % | 8,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 6,0 mkr (2023) till 14,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 15,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 65,7 % vid årets slut, upp från 8,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+36,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+56,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
56,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB