Aktivt företag
KIMSP LEE AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Gatukök, thai mat take away.
- Registrerat
- 7 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55300 Campingplatsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nåttarövägen 125
- Postnummer & ort
- 12451 BANDHAGEN
- Registrerat namn
- KIMSP LEE ABReg 2018-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,9 mkr
▲ 0,3 %Årets resultat
170 tkr
▼ 44,8 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 6,6 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 14,6 %Soliditet
88,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
469 tkr
▼ 3,4 %Totala skulder
131 tkr
▼ 62,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 927 367 | 3 914 918 | 3 288 239 | 1 671 036 | 2 105 492 |
| Övriga externa kostnader | 760 192 | 616 556 | 632 832 | 354 662 | 366 408 |
| Personalkostnader | 1 412 788 | 1 421 747 | 1 190 884 | 993 095 | 742 674 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 214 824 | 388 611 | 346 176 | −295 136 | 212 239 |
| Resultat e. fin. poster | 213 990 | 387 297 | 352 710 | −296 254 | 201 923 |
| Resultat före skatt | 213 990 | 387 297 | 352 710 | −296 254 | 201 923 |
| Årets resultat | 169 909 | 307 530 | 279 845 | −296 254 | 157 500 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 614 613 | 698 000 | 909 000 | 55 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 551 349 | 550 414 | 435 232 | 162 414 | 314 560 |
| Kassa & bank | 468 547 | 484 795 | 382 623 | 81 332 | 226 532 |
| Summa tillgångar | 1 165 962 | 1 248 414 | 1 344 232 | 217 414 | 314 560 |
| Eget kapital | 1 034 749 | 903 056 | 404 915 | 125 070 | 230 695 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 674 908 | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 131 213 | 345 358 | 264 409 | 92 344 | 83 865 |
| Soliditet (%) | 88,7 % | 72,3 % | 30,1 % | 57,5 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,7 mkr (2022) till 3,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 170 tkr, en nettomarginal på 4,3 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 88,7 % vid årets slut, upp från 57,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, campingplatsverksamhet (SNI 55300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-08-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-05-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-05-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bandhagen
Andra registrerade bolag med säte i Bandhagen.
- 020 Elektrikerna ABAB
- 12 rum och kök ABAB
- 147KS Construction ABAB
- 19 Jan Fastighets ABAB
- 2 Byggrabbar ABAB
- 201 Created ABAB
- 3Proffsen Plåt & Vent ABAB
- 3S TRAVEL ABAB