Aktivt företag
Kind to Biome AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Bedriver verksamhet inom området kommersialisering av en produktmärkning med fokus på mikrobiomet för kosmetika- och kosttillskottsbranschen, samt bedriver annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77400 Leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Reimersholmsgatan 34
- Postnummer & ort
- 11740 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Kind to Biome ABReg 2021-12-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,1 mkr
▲ 100,6 %Årets resultat
405 tkr
▲ 778,9 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 26,6 %Eget kapital
665 tkr
▲ 155,9 %Soliditet
69,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
864 tkr
▲ 263,3 %Totala skulder
324 tkr
▼ 49,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 144 320 | 1 567 764 | 690 726 |
| Övriga externa kostnader | 963 839 | 839 410 | 270 023 |
| Personalkostnader | 838 267 | 264 106 | 157 704 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 652 420 | −92 226 | 132 950 |
| Resultat e. fin. poster | 647 975 | −92 927 | 132 740 |
| Resultat före skatt | 497 975 | −59 689 | 99 502 |
| Årets resultat | 405 232 | −59 689 | 78 962 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 139 130 | 900 021 | 418 072 |
| Kassa & bank | 864 102 | 237 861 | 255 957 |
| Summa tillgångar | 1 139 130 | 900 021 | 418 072 |
| Eget kapital | 665 197 | 259 965 | 319 654 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 323 933 | 640 056 | 65 180 |
| Soliditet (%) | 69,0 % | 29,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 691 tkr (2022) till 3,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 405 tkr, en nettomarginal på 12,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 69,0 % vid årets slut, ned från 83,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk (SNI 77400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+100,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+113,4 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
60,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
3 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-11
3 varumärke(n) · 2 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB