Aktivt företag

Kinells Måleri Aktiebolag

AB Org.nr 5564482825
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-14

Bolaget skall bedriva måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 juni 1992
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Björklundabacken 10
Postnummer & ort
43657 HOVÅS
Registrerat namn
Kinells Måleri AktiebolagReg 1992-06-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
48,5 mkr
▼ 26,6 %
Årets resultat
3,4 mkr
▼ 66,5 %
Tillgångar
25,9 mkr
▼ 13,9 %
Eget kapital
12,2 mkr
▼ 22,5 %
Soliditet
47,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
51
Medelantal
Kassa & bank
12,6 mkr
▲ 31,3 %
Totala skulder
13,6 mkr
▼ 4,3 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 48 545 205 66 131 654 63 498 000 51 409 000
Övriga externa kostnader 4 238 413 4 315 869 - -
Personalkostnader 33 430 975 35 496 061 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 3 252 309 12 996 389 - -
Resultat e. fin. poster 4 363 947 12 992 273 15 528 000 12 785 000
Resultat före skatt 4 363 947 12 992 273 - -
Årets resultat 3 441 976 10 280 743 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 4 462 989 11 845 530 - -
Omsättningstillgångar 21 390 521 18 172 815 - -
Kassa & bank 12 596 735 9 595 402 - -
Summa tillgångar 25 853 510 30 018 345 - -
Eget kapital 12 246 968 15 804 991 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 13 606 542 14 213 354 - -
Soliditet (%) 47,0 % 53,0 % 51,0 % 40,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 26,6 % jämfört med 2023, till 48,5 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 3,4 mkr, en nettomarginal på 7,1 %.
  • Soliditeten var 47,0 % vid årets slut, upp från 40,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
28,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
952 tkr
51 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Kinells Måleri Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-18

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-03 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Hovås

Andra registrerade bolag med säte i Hovås.

Alla företag i Hovås →