Aktivt företag
Kinna Textil Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall utföra försäljning av vävnader och garner. Dessutom skall bolaget driva leasingverksamhet med uthyrning av last- och personbilar samt uthyrning av maskiner och teknisk utrustning såsom verktygsmaskiner inom verkstadsbranschen och textilmaskiner och datautrustning inom textilbranschen.
- Registrerat
- 27 april 1972
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46410 Partihandel med textilier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jägarestigen 7
- Postnummer & ort
- 59731 ÅTVIDABERG
- Registrerat namn
- Kinna Textil AktiebolagReg 1980-04-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,1 mkr
▲ 9,1 %Årets resultat
-206 tkr
▲ 21,1 %Tillgångar
3,0 mkr
▼ 6,4 %Eget kapital
1,0 mkr
▼ 16,8 %Soliditet
34,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
184 kr
▼ 81,7 %Totala skulder
2,0 mkr
▲ 0,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 053 031 | 6 464 282 | 5 997 863 | 6 186 000 | 6 280 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 087 734 | 1 189 073 | 1 061 956 | - | - |
| Personalkostnader | 1 348 145 | 1 325 633 | 1 324 860 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −187 777 | −245 343 | −253 847 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −205 790 | −260 973 | −244 690 | 615 000 | 653 000 |
| Resultat före skatt | −205 790 | −260 973 | −244 690 | - | - |
| Årets resultat | −205 790 | −260 973 | −244 690 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 857 | 31 781 | 48 705 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 992 623 | 3 180 492 | 3 123 501 | - | - |
| Kassa & bank | 184 | 1 005 | 356 284 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 007 480 | 3 212 273 | 3 172 206 | - | - |
| Eget kapital | 1 022 690 | 1 228 480 | 1 489 453 | - | - |
| Långfristiga skulder | 664 752 | 519 754 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 320 038 | 1 464 039 | 1 682 753 | - | - |
| Soliditet (%) | 34,0 % | 38,0 % | 47,0 % | 50,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 6,0 mkr (2022) till 7,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 206 tkr, en nettomarginal på −2,9 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 34,0 % vid årets slut, ned från 50,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med textilier (SNI 46410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−20,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Åtvidaberg
Andra registrerade bolag med säte i Åtvidaberg.
- A & B Åtvidabergs ABAB
- A.Samuelsson Skyddsrum ABAB
- ÅB Bygg ABAB
- AB MAVA Bil i ÅtvidabergAB
- ACC Group ABAB
- ACC Innovation ABAB
- ACC Team ABAB
- Adelswärd Invest AktiebolagAB