Kjellnäs Media AB
Översikt
Konsultuppdrag som chefredaktör, redaktör och producent av journalistiskt material för dagspress, tidskrifter, radio, tv och digitala kanaler. Utbildar i ämnen som rör media, journalistik, textproduktion, språk, natur, friluftsliv, träning och hälsa. Uppdrag som guide, moderator, talare och copywriter.
- Registrerat
- 22 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18444 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Kjellnäs Media ABReg 2018-11-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 915 300 | 1 007 364 | 954 690 | 896 000 | 913 000 |
| Övriga externa kostnader | 81 430 | 127 066 | 91 086 | - | - |
| Personalkostnader | 758 953 | 761 912 | 792 456 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 38 420 | 58 223 | −2 718 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 38 642 | 58 173 | −3 007 | −49 000 | 133 000 |
| Resultat före skatt | 38 642 | 58 173 | −3 007 | - | - |
| Årets resultat | 29 642 | 49 361 | −3 007 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 273 384 | 298 958 | 250 060 | - | - |
| Kassa & bank | 56 352 | 137 946 | 94 822 | - | - |
| Summa tillgångar | 273 384 | 298 958 | 250 060 | - | - |
| Eget kapital | 130 079 | 150 437 | 101 076 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 143 305 | 148 521 | 148 984 | - | - |
| Soliditet (%) | 47,6 % | 50,3 % | 40,4 % | 43,1 % | 63,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 9,1 % jämfört med 2024, till 915 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 30 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 47,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB