Aktivt företag
KL Konsult i Västerås AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Företaget vill erbjuda administrativa tjänster såsom beställning av material, förberedande av dokument och organisering av interiörer för att få ett kontor att fungera.
- Registrerat
- 16 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33170 Reparation och underhåll av andra civila transportmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 82100 Kontorstjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kraftvägen 3
- Postnummer & ort
- 72233 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- KL Konsult i Västerås ABReg 2020-07-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
835 tkr
▼ 35,8 %Årets resultat
258 tkr
▼ 9,8 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 6,8 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 9,7 %Soliditet
96,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 1,5 %Totala skulder
33 tkr
▼ 86,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 835 489 | 1 300 993 | 1 405 926 | 1 694 027 |
| Övriga externa kostnader | 36 117 | 37 754 | 33 496 | 41 815 |
| Personalkostnader | 475 204 | 797 835 | 693 852 | 919 791 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 326 425 | 465 405 | 666 711 | 728 182 |
| Resultat e. fin. poster | 325 315 | 462 237 | 666 719 | 728 001 |
| Resultat före skatt | 325 315 | 362 237 | 666 719 | 728 001 |
| Årets resultat | 258 073 | 286 256 | 529 377 | 572 038 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 353 635 | 1 451 957 | 1 408 970 | 855 526 |
| Kassa & bank | 1 147 703 | 1 165 024 | 1 003 059 | 755 761 |
| Summa tillgångar | 1 353 635 | 1 451 957 | 1 408 970 | 855 526 |
| Eget kapital | 1 220 744 | 1 112 671 | 976 415 | 597 038 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 32 891 | 239 286 | 432 555 | 258 488 |
| Soliditet (%) | 96,0 % | 82,0 % | 69,0 % | 70,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2022) till 835 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 258 tkr, en nettomarginal på 30,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 96,0 % vid årets slut, upp från 70,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av andra civila transportmedel (SNI 33170). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
30,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−22,9 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
21,1 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
835 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB