Aktivt företag
Klintgårdens Bemanning AB
Översikt
Bemanningsföretag inom restaurang
- Registrerat
- 14 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norrby Klintgården 25
- Postnummer & ort
- 77693 HEDEMORA
- Registrerat namn
- Klintgårdens Bemanning ABReg 2022-11-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
571 tkr
▼ 4,1 %Årets resultat
158 tkr
▲ 37,9 %Tillgångar
400 tkr
▲ 15,8 %Eget kapital
342 tkr
▲ 85,4 %Soliditet
85,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
179 tkr
▼ 42,9 %Totala skulder
58 tkr
▼ 64,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 571 251 | 595 614 | 478 727 |
| Övriga externa kostnader | 29 179 | 20 327 | 25 714 |
| Personalkostnader | 337 158 | 430 592 | 138 023 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 202 816 | 144 695 | 314 990 |
| Resultat e. fin. poster | 200 011 | 144 177 | 314 192 |
| Resultat före skatt | 200 011 | 144 177 | 314 192 |
| Årets resultat | 157 761 | 114 371 | 249 346 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 400 414 | 345 694 | 391 906 |
| Kassa & bank | 179 077 | 313 396 | 329 705 |
| Summa tillgångar | 400 414 | 345 694 | 391 906 |
| Eget kapital | 342 478 | 184 717 | 274 346 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 57 936 | 160 977 | 117 560 |
| Soliditet (%) | 85,5 % | 53,4 % | 70,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,1 % jämfört med 2024, till 571 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 158 tkr, en nettomarginal på 27,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,5 % vid årets slut, upp från 70,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
35,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
46,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
571 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hedemora
Andra registrerade bolag med säte i Hedemora.
- 3Diza ABAB
- A modo mio ABAB
- A.Caris ABAB
- AB Åshem 4AB
- AB Åshem 4 FörvaltningAB
- AB BokportalenAB
- AB Strömberg ProduktionAB
- Adam Matsson consulting ABAB