Aktivt företag
KMAE Gipsmontering AB
Översikt
Bolaget skall bedriva byggverksamhet med företrädesvis gipsmontering och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Markus Meyers väg 8
- Postnummer & ort
- 43252 VARBERG
- Registrerat namn
- KMAE Gipsmontering ABReg 2025-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 27,9 %Årets resultat
497 tkr
▼ 19,7 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 6,9 %Eget kapital
608 tkr
▼ 14,5 %Soliditet
52,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
542 tkr
▲ 9,8 %Totala skulder
551 tkr
▲ 47,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 381 759 | 1 079 996 | 1 184 778 | 4 238 302 |
| Övriga externa kostnader | 31 899 | 23 248 | - | - |
| Personalkostnader | 719 827 | 282 751 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 630 033 | 773 997 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 628 973 | 779 672 | 552 159 | 1 363 858 |
| Resultat före skatt | 628 973 | 779 672 | - | - |
| Årets resultat | 497 278 | 618 955 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 158 582 | 1 083 708 | - | - |
| Kassa & bank | 542 377 | 494 105 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 158 582 | 1 083 708 | - | - |
| Eget kapital | 607 790 | 710 512 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 550 792 | 373 196 | - | - |
| Soliditet (%) | 52,5 % | 65,6 % | 65,2 % | 69,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 27,9 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 497 tkr, en nettomarginal på 36,0 %.
- Soliditeten var 52,5 % vid årets slut, ned från 69,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
45,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+27,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−31,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
81,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
691 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB