Aktivt företag

Knife & Fork CLV AB

AB Org.nr 5569322232
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva restaurang, verka som matkonsult med kvalitet och upplevelse med naturen som skafferi, catering, handel med värdepapper, handel med fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
20 maj 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 56110 Restaurangverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
95433 GAMMELSTAD
Registrerat namn
Knife & Fork CLV ABReg 2020-09-03
Registrerat namn
Café La VacheReg 2017-05-31

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
4,9 mkr
▲ 47,8 %
Årets resultat
411 tkr
▲ 702,3 %
Tillgångar
792 tkr
▲ 48,4 %
Eget kapital
370 tkr
▲ 1017,2 %
Soliditet
46,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
425 tkr
▲ 136,0 %
Totala skulder
422 tkr
▼ 26,5 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 895 145 3 313 048 1 966 072 1 357 575 1 171 207
Övriga externa kostnader 907 069 568 855 439 617 - -
Personalkostnader 2 022 337 1 785 200 960 867 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 429 893 −67 690 −23 054 - -
Resultat e. fin. poster 429 419 −68 162 −22 834 −24 804 −129 513
Resultat före skatt 429 419 −68 162 −22 834 - -
Årets resultat 410 546 −68 162 −22 834 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 25 819 0 5 694 - -
Omsättningstillgångar 766 083 533 450 187 535 - -
Kassa & bank 424 701 179 947 46 307 - -
Summa tillgångar 791 903 533 450 193 229 176 015 103 597
Eget kapital 370 187 −40 359 27 803 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 421 715 573 809 165 426 - -
Soliditet (%) 46,8 % -7,6 % 14,4 % 15,1 % 28,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 4,9 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 411 tkr, en nettomarginal på 8,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 46,8 % vid årets slut, upp från 15,1 % (2023).
  • Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+47,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+43,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
110,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Knife & Fork CLV AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-08-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-20 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Gammelstad

Andra registrerade bolag med säte i Gammelstad.

Alla företag i Gammelstad →