Aktivt företag
Knowit Core Syd AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget skall bedriva datakonsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stortorget 9
- Postnummer & ort
- 21122 MALMÖ
- Registrerat namn
- Knowit Core Syd ABReg 2013-10-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
248,1 mkr
▲ 0,1 %Årets resultat
747 tkr
▼ 70,0 %Tillgångar
89,9 mkr
▼ 2,1 %Eget kapital
20,8 mkr
▲ 3,8 %Anställda
84
Medelantal
Totala skulder
59,8 mkr
▼ 2,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 248 119 946 | 247 789 686 | 287 061 000 | 145 948 000 | 142 631 000 |
| Övriga externa kostnader | 11 616 837 | 13 107 221 | - | - | - |
| Personalkostnader | 88 603 829 | 101 420 844 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 30 861 910 | 37 809 159 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 32 447 946 | 39 437 638 | 58 221 000 | 30 302 000 | 24 303 000 |
| Resultat före skatt | 847 946 | 3 417 638 | - | - | - |
| Årets resultat | 747 157 | 2 490 764 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 24 915 | 120 161 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 89 829 191 | 91 690 732 | - | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 89 854 106 | 91 810 893 | - | - | - |
| Eget kapital | 20 817 908 | 20 061 259 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 59 804 198 | 61 617 634 | - | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 248,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 747 tkr, en nettomarginal på 0,3 %.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+14,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
3,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
84 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB