Aktivt företag
Kolman Boye Architects AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva arkitektverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71110 Arkitektverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Roslagsgatan 39
- Postnummer & ort
- 11354 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Kolman Boye Architects ABReg 2013-10-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 46,2 %Årets resultat
-270 tkr
▼ 9896,8 %Tillgångar
483 tkr
▼ 56,7 %Eget kapital
262 tkr
▼ 50,7 %Soliditet
54,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
187 tkr
▼ 78,0 %Totala skulder
221 tkr
▼ 62,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 993 690 | 3 704 205 | 2 549 237 | 1 281 719 | 1 969 000 |
| Övriga externa kostnader | 394 138 | 434 208 | 409 359 | 188 658 | - |
| Personalkostnader | 1 453 873 | 1 983 785 | 936 890 | 890 210 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −267 660 | −87 884 | 482 919 | −64 710 | - |
| Resultat e. fin. poster | −270 213 | −88 327 | 482 800 | −65 758 | 58 000 |
| Resultat före skatt | −270 213 | 673 | 393 800 | −65 758 | - |
| Årets resultat | −270 213 | −2 703 | 338 211 | −65 758 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 81 662 | 55 051 | 28 388 | 37 340 | - |
| Omsättningstillgångar | 401 274 | 1 059 202 | 1 044 519 | 294 559 | - |
| Kassa & bank | 186 875 | 848 537 | 477 340 | 190 634 | - |
| Summa tillgångar | 482 936 | 1 114 253 | 1 072 907 | 331 899 | - |
| Eget kapital | 262 320 | 532 534 | 535 237 | 197 026 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 220 615 | 581 720 | 448 671 | 134 874 | - |
| Soliditet (%) | 54,0 % | 48,0 % | 56,0 % | 59,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 46,2 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 270 tkr, en nettomarginal på −13,6 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 54,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, arkitektverksamhet (SNI 71110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−13,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−13,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−46,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−103,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
498 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB