Aktivt företag
Kolven 1 AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43253 VARBERG
- Registrerat namn
- Kolven 1 ABReg 2022-12-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
172 tkr
▲ 0,0 %Årets resultat
103 tkr
▲ 22851,7 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 3,9 %Eget kapital
215 tkr
▲ 91,4 %Soliditet
7,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
450 tkr
▲ 32,1 %Totala skulder
2,6 mkr
▲ 0,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 171 999 | 171 998 | 143 331 |
| Övriga externa kostnader | 17 417 | 17 327 | 12 049 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 129 419 | 128 894 | 109 757 |
| Resultat e. fin. poster | 129 252 | 128 630 | 109 747 |
| Resultat före skatt | 129 252 | 630 | 109 747 |
| Årets resultat | 102 594 | 447 | 86 748 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 2 350 000 | 2 350 000 | 2 350 000 |
| Omsättningstillgångar | 455 021 | 348 771 | 245 688 |
| Kassa & bank | 449 901 | 340 592 | 241 550 |
| Summa tillgångar | 2 805 021 | 2 698 771 | 2 595 688 |
| Eget kapital | 214 789 | 112 195 | 111 748 |
| Långfristiga skulder | 2 578 000 | 2 578 000 | 2 450 000 |
| Kortfristiga skulder | 12 232 | 8 576 | 33 940 |
| Soliditet (%) | 7,7 % | 4,2 % | 4,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 172 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 103 tkr, en nettomarginal på 59,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 7,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
75,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
59,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,8 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB