Aktivt företag
Konfektyr i Arboga AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Bolaget skall bedriva handel med godis, glass och konfektyr samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Burskapsvägen 3
- C/o
- c/o Kandyz
- Postnummer & ort
- 73250 ARBOGA
- Registrerat namn
- Konfektyr i Arboga ABReg 2022-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,6 mkr
▲ 5,9 %Årets resultat
133 tkr
▲ 107,2 %Tillgångar
850 tkr
▼ 2,8 %Eget kapital
327 tkr
▲ 68,8 %Soliditet
44,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
50 tkr
▲ 288,4 %Totala skulder
455 tkr
▼ 33,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 621 653 | 5 308 329 | 5 189 155 | 3 076 113 |
| Övriga externa kostnader | 1 119 337 | 1 229 205 | 1 283 756 | 703 175 |
| Personalkostnader | 719 986 | 757 892 | 944 616 | 534 744 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 249 652 | 101 606 | −84 384 | 221 430 |
| Resultat e. fin. poster | 236 534 | 81 355 | −96 989 | 204 089 |
| Resultat före skatt | 169 115 | 81 355 | −5 158 | 138 398 |
| Årets resultat | 133 366 | 64 377 | −5 158 | 109 612 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 85 084 | 121 985 | 160 185 | 157 552 |
| Omsättningstillgångar | 764 848 | 752 710 | 846 185 | 884 628 |
| Kassa & bank | 50 110 | 12 900 | 5 000 | 134 118 |
| Summa tillgångar | 849 932 | 874 695 | 1 006 370 | 1 042 180 |
| Eget kapital | 327 197 | 193 831 | 129 454 | 134 612 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 455 316 | 680 864 | 876 916 | 841 877 |
| Soliditet (%) | 44,8 % | 22,2 % | 12,9 % | 17,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,2 mkr (2023) till 5,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 133 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,8 % vid årets slut, upp från 17,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med konfektyrer (SNI 47242). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Arboga
Andra registrerade bolag med säte i Arboga.
- 24 Flytt & Städ ABAB
- 3D BYGG ABAB
- A Bilservice ABAB
- Å W Åkeri ABAB
- A-Antennas ABAB
- A. Lund ABAB
- A2 Bygg & Entreprenad ABAB
- AB Björkmans EventAB