Aktivt företag
Köttfabriken i Täby AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-15
Bolaget ska bedriva livsmedelshandel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 47220 Detaljhandel med kött och charkuterier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vikingavägen 45
- C/o
- Köttfabriken i Täby AB
- Postnummer & ort
- 18770 TÄBY
- Registrerat namn
- Köttfabriken i Täby ABReg 2022-05-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,9 mkr
▲ 15,1 %Årets resultat
-2,6 mkr
▲ 32,2 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 3,2 %Eget kapital
-11,8 mkr
▼ 28,1 %Soliditet
-891,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
12 tkr
▼ 94,6 %Totala skulder
13,2 mkr
▲ 24,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 14 945 191 | 12 984 533 | 8 027 558 |
| Övriga externa kostnader | 3 052 657 | 3 053 378 | 3 369 812 |
| Personalkostnader | 2 806 799 | 2 997 816 | 2 611 259 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 856 741 | −3 771 857 | −5 410 017 |
| Resultat e. fin. poster | −2 598 067 | −3 832 360 | −5 456 795 |
| Resultat före skatt | −2 598 067 | −3 832 360 | −5 456 795 |
| Årets resultat | −2 598 067 | −3 832 360 | −5 456 795 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 227 431 | 312 497 | 263 731 |
| Omsättningstillgångar | 1 101 102 | 1 060 070 | 1 382 005 |
| Kassa & bank | 11 623 | 216 786 | 67 790 |
| Summa tillgångar | 1 328 533 | 1 372 567 | 1 645 736 |
| Eget kapital | −11 837 222 | −9 239 155 | −5 406 795 |
| Långfristiga skulder | 7 033 078 | 6 502 224 | 4 852 224 |
| Kortfristiga skulder | 6 132 677 | 4 109 498 | 2 200 307 |
| Soliditet (%) | -891,0 % | -673,1 % | -328,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 15,1 % jämfört med 2024, till 14,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2,6 mkr, en nettomarginal på −17,4 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−11,8 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,18).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−12,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−17,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,1 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
0,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB