Aktivt företag
Kraftbyggarna i norr AB
Översikt
Bolagets verksamhet är el och säkerhetstjänster inom järnvägen och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 96232 JOKKMOKK
- Registrerat namn
- Kraftbyggarna i norr ABReg 2022-07-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,6 mkr
▲ 173,3 %Årets resultat
1,3 mkr
▲ 416,0 %Tillgångar
5,1 mkr
▲ 114,7 %Eget kapital
1,6 mkr
▲ 369,8 %Soliditet
40,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 489,4 %Totala skulder
3,0 mkr
▲ 45,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 9 560 125 | 3 497 559 | 1 914 945 |
| Övriga externa kostnader | 1 447 803 | 652 252 | 442 877 |
| Personalkostnader | 4 416 581 | 2 090 785 | 894 778 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 251 534 | 376 587 | 368 087 |
| Resultat e. fin. poster | 2 158 979 | 317 128 | 333 193 |
| Resultat före skatt | 1 618 979 | 317 128 | 333 193 |
| Årets resultat | 1 284 681 | 248 988 | 263 364 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 2 182 906 | 1 578 710 | 651 093 |
| Omsättningstillgångar | 2 966 532 | 819 498 | 296 569 |
| Kassa & bank | 1 496 818 | 253 951 | 141 939 |
| Summa tillgångar | 5 149 438 | 2 398 208 | 947 662 |
| Eget kapital | 1 632 033 | 347 352 | 288 364 |
| Långfristiga skulder | 1 446 553 | 1 251 338 | 534 534 |
| Kortfristiga skulder | 1 530 852 | 799 518 | 124 764 |
| Soliditet (%) | 40,0 % | 14,5 % | 30,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 173,3 % jämfört med 2024, till 9,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 13,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 40,0 % vid årets slut, upp från 30,4 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+173,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
78,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,94
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Jokkmokk
Andra registrerade bolag med säte i Jokkmokk.
- AB Jonas Persson Gräv & SchaktAB
- AB Rosengrens SchaktAB
- AC Holding Norr ABAB
- AC Kraftpartner ABAB
- Aira Dance Company ABAB
- Aira Fastigheter ABAB
- Aktiebolaget JokkmokkshusAB
- Ållojaur Property & Power ABAB