Aktivt företag
Kraftteknik i Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-26
Bolaget skall utföra skogsvård och avverkning samt montage, beredning och projektledning inom el och främst då inom eldistribution, utföra sjötransporter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 augusti 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 02102 Skogsskötsel
- Bransch (SNI)
- SNI 50102 Icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lönnvägen 2
- Postnummer & ort
- 18443 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Kraftteknik i Stockholm ABReg 2011-09-23
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
125 tkr
▼ 93.3%Årets resultat
-128 tkr
▲ 59.9%Tillgångar
2.5 mkr
▼ 9.4%Eget kapital
237 tkr
▼ 35.1%Soliditet
9.3%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Totala skulder
23.0 mdkr
▼ 90.4%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 124 736 | 1 869 802 | 4 443 018 | 7 308 019 | 16 322 000 |
| Övriga externa kostnader | 112 608 | 839 351 | 1 708 393 | 1 848 888 | - |
| Personalkostnader | 0 | 1 153 209 | 1 792 929 | 3 318 417 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −72 860 | −285 374 | 138 424 | 112 673 | - |
| Resultat e. fin. poster | −128 111 | −319 373 | 78 352 | 66 039 | −2 370 000 |
| Resultat före skatt | −128 111 | −319 373 | 78 352 | 73 827 | - |
| Årets resultat | −128 111 | −319 373 | 78 352 | 73 827 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 937 594 | 1 162 146 | 1 753 575 | 2 170 667 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 605 378 | 1 643 725 | 1 427 122 | 640 030 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 542 972 | 2 805 871 | 3 180 697 | 2 810 697 | - |
| Eget kapital | 236 986 | 365 096 | 684 469 | 606 117 | - |
| Långfristiga skulder | 2 304 862 | 2 403 882 | 2 166 550 | 1 125 599 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 124 | 36 893 | 329 678 | 1 078 981 | - |
| Soliditet (%) | 9.3% | 13.0% | 21.5% | 21.6% | 16.7% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-01
3 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Kraftteknik i Stockholm AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2Bror ABAB
- 2motiv8 ABAB