Aktivt företag
Kråkslottets Måleri AB
Översikt
Målningsarbeten, puts och murarbeten
- Registrerat
- 18 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kråkrisvägen 6
- Postnummer & ort
- 26351 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Kråkslottets Måleri ABReg 2019-12-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 11,6 %Årets resultat
34 tkr
▲ 37,2 %Tillgångar
363 tkr
▲ 17,5 %Eget kapital
124 tkr
▲ 37,9 %Soliditet
34,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
223 tkr
▼ 7,7 %Totala skulder
239 tkr
▲ 9,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 096 146 | 1 240 135 | 933 466 | 987 000 | 897 000 |
| Övriga externa kostnader | 139 476 | 159 582 | 149 239 | - | - |
| Personalkostnader | 608 901 | 634 546 | 550 976 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 43 003 | 27 718 | −13 765 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 42 928 | 27 538 | −15 205 | 26 000 | 95 000 |
| Resultat före skatt | 42 928 | 27 538 | −15 205 | - | - |
| Årets resultat | 34 132 | 24 875 | −15 205 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 363 499 | 309 447 | 332 777 | - | - |
| Kassa & bank | 223 424 | 242 091 | 180 761 | - | - |
| Summa tillgångar | 363 499 | 309 447 | 332 777 | - | - |
| Eget kapital | 124 149 | 90 017 | 65 143 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 239 350 | 219 430 | 267 634 | - | - |
| Soliditet (%) | 34,2 % | 29,1 % | 19,6 % | 28,6 % | 41,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 11,6 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 34 tkr, en nettomarginal på 3,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,2 % vid årets slut, upp från 28,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
27,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB