Aktivt företag

Kravit Nacka AB

AB Org.nr 5592114622
← Tillbaka

Översikt

Konsulttjänster för kravanalys inom IT-branschen.

Registrerat
4 juli 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62201 Datakonsultverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Godtemplarvägen 18
Postnummer & ort
13249 SALTSJÖ-BOO
Registrerat namn
Kravit Nacka ABReg 2019-07-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,7 mkr
▲ 6,1 %
Årets resultat
526 tkr
▲ 34,2 %
Tillgångar
1,5 mkr
▲ 17,1 %
Eget kapital
1,2 mkr
▲ 20,1 %
Soliditet
83,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
945 tkr
▲ 31,8 %
Totala skulder
260 tkr
▲ 220,4 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 711 920 1 613 059 1 512 332 1 433 000 1 421 000
Övriga externa kostnader 259 469 293 023 339 641 - -
Personalkostnader 954 203 822 122 912 791 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 496 290 492 037 254 024 - -
Resultat e. fin. poster 499 666 494 510 255 338 432 000 507 000
Resultat före skatt 666 566 494 510 255 338 - -
Årets resultat 525 568 391 532 199 642 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 1 958 7 835 - -
Omsättningstillgångar 1 500 734 1 279 509 1 185 407 - -
Kassa & bank 945 138 717 178 832 979 - -
Summa tillgångar 1 500 734 1 281 467 1 193 241 - -
Eget kapital 1 241 109 1 033 541 949 009 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 259 625 81 026 77 332 - -
Soliditet (%) 83,0 % 91,0 % 91,0 % 90,0 % 75,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,4 mkr (2022) till 1,7 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 526 tkr, en nettomarginal på 30,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 83,0 % vid årets slut, ned från 90,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
30,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+4,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
42,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Kravit Nacka AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-09-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-10-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-10-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-10-19 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Saltsjö-Boo

Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.

Alla företag i Saltsjö-Boo →