Aktivt företag
Kristallen i Lannavaara Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-14
Bolaget skall bedriva försäljning av stenprodukter och utrustning inom stenproduktion och utbildning inom sten och stenförädling ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 september 1994
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32120 Tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Guldvaskarvägen 4
- Postnummer & ort
- 98593 LANNAVAARA
- Registrerat namn
- Kristallen i Lannavaara AktiebolagReg 1994-09-30
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2.9 mkr
▲ 12.4%Årets resultat
178 tkr
▲ 2087.5%Tillgångar
6.2 mkr
▼ 0.3%Eget kapital
1.4 mkr
▲ 14.1%Soliditet
23.2%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1.2 mkr
▲ 50.0%Totala skulder
31120.1 mdkr
▼ 8.2%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 858 223 | 2 543 634 | 2 958 763 | 2 853 215 | 2 975 442 |
| Övriga externa kostnader | 1 358 422 | 1 141 149 | 1 148 606 | 979 249 | 948 876 |
| Personalkostnader | 1 088 239 | 942 999 | 1 247 252 | 1 308 731 | 1 105 077 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 398 272 | 239 523 | 299 016 | 405 067 | 433 718 |
| Resultat e. fin. poster | 177 931 | 8 134 | 126 051 | 238 964 | 255 670 |
| Resultat före skatt | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 177 931 | 8 134 | 126 051 | 238 964 | 255 670 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 575 269 | 4 022 518 | 4 448 912 | 4 896 137 | 5 174 650 |
| Omsättningstillgångar | 2 631 176 | 2 200 289 | 2 126 627 | 1 995 058 | 1 782 585 |
| Kassa & bank | 1 173 160 | 782 296 | 892 495 | 618 347 | 434 786 |
| Summa tillgångar | 6 206 445 | 6 222 807 | 6 575 539 | 6 891 195 | 6 957 235 |
| Eget kapital | 1 437 600 | 1 259 669 | 1 251 536 | 1 125 485 | 886 521 |
| Långfristiga skulder | 3 112 013 | 3 389 438 | 3 658 941 | 3 947 026 | 4 336 985 |
| Kortfristiga skulder | 1 656 832 | 1 573 700 | 1 665 062 | 1 818 684 | 1 733 729 |
| Soliditet (%) | 23.2% | 20.2% | 1900.0% | 1600.0% | - |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-07-03
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Kristallen i Lannavaara Aktiebolag".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lannavaara
Andra registrerade bolag med säte i Lannavaara.
- AILU ABAB
- Aniu ABAB
- Arctic SkyPerformance ABAB
- Courmack Exploration ABAB
- Lannavaara Åkeri & Taxi AktiebolagAB
- Lannavaara Lodge ABAB
- Stjärnservice i Åre ABAB
- Wolfpack ABAB