Aktivt företag
Krya Hem AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolaget har till föremål att utföra konsulttjänster och servicearbeten kring sotning, ventilation, värmesystem, kylsystem och lokalvård samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81221 Rengöring av byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 81222 Skorstensfejarverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 81230 Annan rengöring
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vallby Ryttargård 100
- Postnummer & ort
- 73391 SALA
- Registrerat namn
- Friskare Fastigheter Sverige ABReg 2025-11-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,9 mkr
▼ 35,0 %Årets resultat
-383 tkr
▼ 193,1 %Tillgångar
977 tkr
▼ 55,1 %Eget kapital
240 tkr
▼ 61,5 %Soliditet
27,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
363 tkr
▼ 65,8 %Totala skulder
705 tkr
▼ 43,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 896 178 | 5 992 307 | 2 603 053 | 29 405 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 655 182 | 1 959 714 | 1 313 539 | 18 932 | 3 394 |
| Personalkostnader | 1 483 030 | 1 390 437 | 834 978 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −762 061 | 762 167 | 310 130 | 10 474 | −3 394 |
| Resultat e. fin. poster | −821 570 | 755 028 | 309 766 | 10 474 | −3 394 |
| Resultat före skatt | −383 226 | 523 024 | 230 766 | 10 474 | −3 394 |
| Årets resultat | −383 226 | 411 506 | 181 240 | 8 153 | −3 394 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 164 300 | 255 133 | - | 0 | 362 |
| Omsättningstillgångar | 813 068 | 1 922 973 | 899 772 | 29 470 | 21 244 |
| Kassa & bank | 362 998 | 1 061 712 | 158 959 | 8 007 | 21 244 |
| Summa tillgångar | 977 368 | 2 178 106 | 899 772 | 29 470 | 21 606 |
| Eget kapital | 239 977 | 623 203 | 211 697 | 29 759 | 21 606 |
| Långfristiga skulder | 53 502 | 59 390 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 651 229 | 1 184 509 | 609 075 | −289 | 0 |
| Soliditet (%) | 27,2 % | - | 30,5 % | 101,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 35,0 % jämfört med 2024, till 3,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 383 tkr, en nettomarginal på −9,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 27,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, rengöring av byggnader (SNI 81221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,3 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−159,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sala
Andra registrerade bolag med säte i Sala.
- 4 arkitektur & form ABAB
- A Engineering ABAB
- A Red. Kons. i V-land ABAB
- A Sandsten Försäkringsrådgivare ABAB
- A.D Kakel o Golv ABAB
- A.J Söderström ABAB
- AB Andersson NorlingAB
- AB Bengt Larsson FörsäljningsuppdragAB