Aktivt företag
KUI miljökommunikation AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Företaget ska bedriva förlagsverksamhet med utgivning av tidningen Utemiljö samt böcker, övriga trycksaker, videogram och annan IT-produktion. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom natur, miljö, landskapsarkitektur och miljökommunikation.
- Registrerat
- 13 oktober 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58130 Utgivning av tidskrifter
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hanekullevägen 62
- Postnummer & ort
- 23195 TRELLEBORG
- Registrerat namn
- KUI miljökommunikation ABReg 2023-10-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▲ 21,1 %Årets resultat
-195 tkr
▼ 182,5 %Tillgångar
650 tkr
▼ 32,4 %Eget kapital
66 tkr
▼ 74,7 %Soliditet
16,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
116 tkr
▼ 55,4 %Totala skulder
534 tkr
▼ 18,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 004 587 | 1 654 887 |
| Övriga externa kostnader | 238 990 | 198 280 |
| Personalkostnader | 516 746 | 118 638 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −189 866 | 343 194 |
| Resultat e. fin. poster | −189 823 | 343 241 |
| Resultat före skatt | −195 284 | 298 987 |
| Årets resultat | −195 284 | 236 576 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 263 124 | 349 124 |
| Omsättningstillgångar | 386 720 | 611 572 |
| Kassa & bank | 115 898 | 260 018 |
| Summa tillgångar | 649 844 | 960 696 |
| Eget kapital | 66 292 | 261 576 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 533 837 | 654 866 |
| Soliditet (%) | 16,0 % | 31,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 21,1 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 195 tkr, en nettomarginal på −9,7 %.
- Soliditeten var 16,0 % vid årets slut, ned från 31,0 % (2024).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,72).
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av tidskrifter (SNI 58130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,1 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
0,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trelleborg
Andra registrerade bolag med säte i Trelleborg.
- 2 Torrox ABAB
- 21st Network AktiebolagAB
- 2B Construct Group ABAB
- 2B Enterprises ABAB
- 2B Real Estate ABAB
- 2M Rental ABAB
- 2s conditori i Helsingborg ABAB
- 3 FAS Vind ABAB